The Danubians (2000, Cuneiform Records)

The Danubians (2000, Cuneiform Records)
The Danubians (2000, Cuneiform Records)

Ačkoliv se v případě skupiny The Danubians jedná o projekt, ve kterém působil brněnský alternativní  bubeník Pavel Fajt, a v názvu je použito slovo Danubians, nemá zhola nic společného s moravskou alternativní a progrockovou legendou, skupinou Dunaj.

Album Danubians je jedinečným záznamem spolupráce zcela rozdílných hudebních osobností a jejich přístupu k tvorbě. Vedle Pavla Fajta se na nahrávání podílala americká akordeonistka, altsaxofonistka, basistka, kytaristka a zpěvačka Amy Denio a dva členové maďarské skupiny Kampec Dolores  – kytarista a basista Csaba Hajnóczy a zpěvačka a houslistka Gabi Kenderesi.

Amy v rozhovorech přiznává, že slaďování hudebních představ a přístupů jednotlivých hudebníků trvalo dva týdny a dalších sedm dní se nahrávalo. Rozhodně to prý nebylo lehké a snadné.

Jaký je finální výsledek poměrně trnitého tvůrčího procesu, během něhož se natáčelo jak ve studiu, tak i na společných koncertech?

Na CD je zachycena tajemná směs rockové a avantgardní hudby, postavená na pevných základech přesných Fajtových bicích, elektronických vychytávkách a samplech. Ty nápaditě doplňují „živé“ party akordeonu, kytary, houslí a jsou vyšperkované takřka freejazzovými sóly na altku (např. duet Fajt-Denio pod názvem Odpoledne nebo skladba One Train).

Nejzajímavějšími místy na albu jsou ta zpívaná, ve kterých vynikají obě zpěvačky. Jsou nositelkami andělsky znějících hlasů. je lhostejné, zda zpívají v dvojhlas nebo proti sobě či i navzájem odpovídají. Nad hutnými hudebními základy se pohybují s obdivuhodnou bravurou.

Album Danubians je jednou z nejlepších alternativních nahrávek roku 2000. Zájemcům o alternativní hudbu se na něm představí minimálně dvě zajímavá jména – Amy Denio a kapela Kampec Dolores. Jejich albové kolekce určitě stojí za to, abyste si je vyhledali a důkladně je prozkoumali.

Ukázky:

Heavy Heaven – https://youtu.be/h8uKBA5s2nQ

Mirror Talk – https://youtu.be/hn75XmPA1xw

The Danubians

Label: Cuneiform Records (Rune 138)
Format: CD, Album
Country: US
Released: 2000
Genre: Jazz, Rock, Folk, World, & Country

Tracklist:

1     Mirror Talk
2     Hanana
3     Odpoledne
4     Heavy Heaven
5     Tebit
6     Karouselika
7     Palm Tree
8     One Train
9     Night Train

Credits:

Accordion, Alto Saxophone, Bass, Guitar, Electric Guitar, Voice – Amy Denio
Drums, Instruments [Groove Box] – Pavel Fajt
Electric Guitar, Sampler, Bass – Csaba Hajnóczy
Violin, Voice – Gabi Kenderesi

Engineer – Borsay Levente

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..