
„Blues je učitelem, punk kazatelem.“
Dizzy Reece: když kritika doháněla hudebníkyZveřejněno 25. června 2026 |
Někdy se v archivech neobjeví recenze, ale příběh. Nový text v rubrice Archivní šum se vrací k Dizzymu Reeceovi a k jeho albu Blues in Trinity, bluenoteovskému debutu jamajského trumpetisty, který hudebně vyrostl v Británii a do amerického jazzového příběhu vstoupil z jiné adresy, než byli kritici zvyklí. V dobových textech je patrné překvapení, že někdo z londýnské scény může znít tak samozřejmě vedle Donalda Byrda nebo Arta Taylora. Ještě zajímavější ale je, že hudebníci už prý dávno věděli své. Kritika jejich náskok teprve doháněla. Krátký archivní šum o jedné desce, jedné pověsti a chvíli, kdy se jazz přestal vejít do mapy nakreslené podle amerických měst. |
Píšeme do prostoru, který už něco zažil.
Plakáty se mění. Zdi ne.






















