Freddie Keppard, král neworleanského jazzu

Naposledy aktualizováno: 28.11.2017

Freddie Keppard
Freddie Keppard

S miniprofilem kornetisty a jazzového krále neworleanských ulic Freddie Kepparda (27. 2. 1889 – 25. 7. 1933, také jako Freddy Keppard) cestujeme hluboko do historie jazzu. Ocitáme se v dobách, ve kterých se tento jedinečný hudební styl teprve klubal na svět

hodně vlažný postoj k nahrávání gramodesek

Na přelomu 19. a 20. století vládl tehdejším louisianským creolským bandům, pochodovým a koncertním kapelám jiný kornetista, jenž se jmenoval Buddy Bolden. Za jednu z tragédií počátků jazzu můžeme považovat minimální počet dostupných nahrávek. Ani v jeho případě tomu není jinak.

Freddie Keppard byl Boldenovi stylově blízký, ale nikdy ho nekopíroval. Zpočátku byl Keppardův postoj k nahrávání gramodesek velice vlažný. Jedna z historek tvrdí, že se bál, aby nebyl jeho styl hry na kornet okopírován.

Druhá mluví o nahrávací smlouvě na dvacet pět dolarů, kterou odmítl jako zcela nedostatečnou. A třetí, patrně nejpravděpodobnější, uvádí, že Keppard chtěl nahrávat napřímo, bez tehdy běžně používaných zkušebních pokusů, které ovšem nebyly placeny.

začátky čističe bot na basin street

Freddie se nejdříve živil na slavné Basin Street jako čistič bot. Jeho prvními hudebními nástroji byly mandolína a housle. Později začal hrát na kornet. Do historie jazzu se zapsal coby jeden z prvních černošských muzikantů, kteří zahráli autentický neworleanský jazz na západním pobřeží Spojených států amerických. Turné odstartovalo v roce 1912 a s přestávkami trvalo až do roku 1918.

Keppard tehdy vystupoval s kapelou Olympia Jazz Orchestra. Na turné po Kalifornii se přejmenovali na Original Creole Band. Kapelu dále tvořili Adie Venson (trombon), George Baquet (klarinet), Bill Johnson (kontrabas), Jimmie Palao (housle) a bubeník Dink Johnson.

Od roku 1917 žil a hrál v Chicagu. Vystupoval s tehdy slavným orchestrem pod vedením Erskine Tatea. Spolupracoval s King OliveremJimmie Noonem. Založil si i vlastní kapelu Jazz Cardinals.

renomé nezodpovědného alkoholika

Od poloviny druhé dekády 20. století v USA roste zájem o jazz a kapely jsou masívně nahrávány a vydávány na šelakových gramodeskách. V té době již má bohužel pověst nezodpovědného alkoholika a tak není dochováno mnoho hudebních záznamů, na kterých by potvrdil svoji někdejší pověst drsného ragtimového hráče, geniálního improvizátora a jazzového krále ulic New Orleans.

V roce 1928 končí Freddieho hudební kariéra. Onemocní tuberkulózou a po pětiletém boji ji podlehne.

Ukázky:

Salty Dog – https://youtu.be/s_a225aOspQ
High Fever – https://youtu.be/I-UzYxFH0vQ
Freddie Keppard Plays Here Comes The Hot Tamale Man
https://youtu.be/ZJDAWEqqbDE
Stock Yard Strut – https://youtu.be/dlktLt5Jj-I

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..