Bill Doggett, první rock’n’rollový varhaník

Naposledy aktualizováno: 1.5.2018

Bill Doggett

Pianista a varhaník Bill Doggett (16.2.1916 – 13.11.1996, narozen jako William Ballard Doggett) byl pravděpodobně prvním hráčem na Hammond B3, který uspěl v hitparádě s rock’n’rollovým singlem.

Podobně jako mnozí předváleční jazzmani, povstal i Bill Doggett z popela díky nástupu velkoměstského rhythm’n’blues v padesátých letech minulého století. V letech 1952 až 1960 byl kapelníkem menšího comba, se kterým nahrával pro label King Records. Swingově svižné, bluesem střihnuté, nahrávky pomáhaly popularizovat varhany Hammond B3.

Kariéru začal ve třicátých letech v Jimmy Gorman Bandu, ještě jako středoškolák. Pokračoval v kapele Luckyho Millindera, se kterým se také poprvé dostane do nahrávacího studia – skladba se jmenovala Little Old Lady From Baltimore.

Ve válečných letech hraje na piano a aranžuje pro Ink Spots nebo orchestr Counta Basieho. Později doprovázel vibrafonistu Lionela Hamptona, saxofonistu Illinois Jacqueta, zpěvačky Helen Humes, Ellu Fitzgerald nebo zpěváka Jimmyho Rushinga a několik dalších vokalistů.

Na konci druhého světového válečného konfliktu dochází k postupnému ústupu velkých swingových orchestrů ze slávy. Nahrazují je menší skupiny, které přišly se zcela novým pojetím taneční muziky. Na rozdíl od big bandových nahrávek zněly nové písničky dravěji a hlasitěji. Byla v nich rovněž patrná všeobecná vlna poválečného optimismu, který cítila mladá generace.

V roce 1949 nastoupí jako náhrada za pianistu Wild Bill Davise do výborné  rhythm’n’bluesové skupiny Tympany Five, které šéfuje Louis Jordan. Společně s Jordanem napíše velký hit Saturday Night Fish Fry.

Bill Doggett: Everybody Dance The Honky Tonk (1956, King Records)

O tři roky později Bill Doggett vydává u King Records první sólovou nahrávku jako varhaník. Píseň se jmenuje Big Dog Blues a hraje na ní také kytarista Mickey Baker. Na dalších studiových sessions se objevují skvělí swingoví saxofonisté Earl Bostic, Percy FranceClifford Scott.

Kolosální úspěch se dostaví s klasickou dvanáctkou Honky Tonk Part 1, Part 2, vydanou na singlu v roce 1956. Ta se udrží více jak dva měsíce na čele žebříčku.

Billovi se v dalších letech již sice nepodařilo vydat podobně populární desku, ačkoliv se řada jeho rhythm’n’bluesových singlů stále vydávala za posluchači klasickou cestou, přes hudební juke-boxy.

Později Bill podepisuje nahrávací smlouvy s Warner Brothers Records, ColumbiaABC Paramount. Poměrně často podnikal úspěšná evropská turné. Poslední studiové nahrávky pořídil v roce 1995 s jazzovým all-star bandem Bluesiana Hurricane.

Ukázky:

Louis Jordan – Saturday Night Fish Fry – https://youtu.be/b1QfXQakX2w
Big Dog Blues – https://youtu.be/T_sPrJJ6F8s
Honky Tonk – https://youtu.be/bq4NhcfurgU
Night Train – https://youtu.be/Np7IlsmQvwU

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..