Daniel Lanois, producent LeNoise

Naposledy aktualizováno: 28.11.2017

Daniel Lanois
Daniel Lanois

Kanaďan Daniel Lanois je v hudebním světě znám především jako úspěšný a vyhledávaný hudební producent.

Producentsky a hráčsky se od osmdesátých let 20. století spolupodílel na vzniku řady zásadních nahrávek umělců, jako jsou např. Bob Dylan, Peter Gabriel, Robbie Robertson, Emmylou Harris, U2, Neville Brothers, Jon Hassel, Brian Eno, Willie Nelson, Neil Young nebo Luscious Jackson.

Vedle producentské činnosti se věnuje i sólové tvorbě a filmové hudbě. Jako frontman a kytarista působí od roku 2009 i v projektu Black Dub, ve kterém se sešel s bubeníkem Brianem Bladem, zpěvačkou/klávesistkou a bubenicí Trixie Whitley a baskytaristou Darylem Johnsonem. Black Dub prozatím vydali jediné album v roce 2010.

Daniel Lanois se narodil 19. září 1951 v provincii Quebec ve frankofonní rodině s hudební tradici. Matka byla zpěvačka a otec s dědou byli známí jako dobří houslisté. Po rozvodu rodičů (1963) se s matkou a bratrem Robertem stěhují do anglicky hovořící oblasti Ontario a usídlí se v Hamiltonu.

Daniel Lanois: Acadie (1989, Opal Records)

V té době začíná Daniel hrát na kytaru. V roce 1970 bratři společně vybudují v prádelně jejich domu malinké domácí studio, vybavené čtyřstopým magnetofonem a za 60 dolarů nabízí své služby (zvukařské, muzikantské, aranžerské a skladatelské) kapelám z okolí.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se Lanois potkává s Brianem Eno. Vzájemné muzikantské porozumění promítnou do několika zajímavých ambientních nahrávek (mj. v roce 1983, ještě s Rogerem Eno, nahráli LP desku Apollo: Atmospheres and Soundtracks). V roce 1984 Brian Eno přizve Daniela Lanois ke společné produkci alba „The Unforgettable Fire“ irských U2.

Lanois spolupracuje s Peterem Gabrielem nad soundtrackem pro film „Birdy“ a potom již následuje dlouhá řada producentských úspěchů, kterou odstartovalo gabrielovské přelomové albumSo“ z roku 1986 a potvrdila další nahrávka U2 „The Joshua Tree“ z roku 1987, které se dostalo ocenění Grammy.

V roce 1989 Lanois vydává sólový albový debut Acadie (1989, Opal Records), na kterém se ve studiové sestavě mj. objeví Brian a Roger Eno a také rytmika složená ze členů U2 Larry Mullen jr.Adam Clayton.

Druhé sólové LP „For the Beauty of Wynona“ se na trhu objeví v roce 1993. Na titulní straně obalu je použita fotografie českého fotografa Jana Saudka. V roce 1996 se Lanois producentsky a hudebně podílí na soundtracku k filmu „Sling Blade“.

Řadu sólových alb rozšíří v roce 2003 o album „Shine“, na kterém s ním zpívají Emmylou HarrisBono. Na nahrávkách poprvé bubnuje i jazzman Brian Blade, se kterým Daniel spolupracuje i v pozdějších letech na řadě sólových i společných projektech.

V roce 2005 nabídne Lanois věrným fanouškům CD disk „Rockets“, které je jakýmsi dodatkem k dříve vydaným nahrávkám a obsahuje především živé nebo vyřazené studiové verze, již dříve vydaných snímků. Album nejde do přímé distribuce a je možné jej objednat přes Danielovy webové stránky nebo koupit na jeho koncertech.

Po albu „Rockets“ Daniel Lanois vydává u prestižního vydavatelství ANTI- ambientní instrumentální album „Belladona“ (2005). Lanois jej nahrál s využitím pedal steel kytary, která je údajně nejoblíbenější Danielův nástroj a mezi studiovými spoluhráči je mj. opět bubeník Brian Blade. Album bylo nominováno na cenu Grammy.

V prosinci 2007 se Daniel Lanois rozhodne vyzkoušet alternativní distribuci nově natočeného materiálu. Přes webové stránky vydavatelství Red Floor Records nabízí novinkové album „Here Is What Is“ ve formě placeného downloadu. Na CD se nahrávky objeví v distribuci až v březnu 2008.

Alternativní možnost internetové distribuce Lanois zvolil i u dalšího titulu, třídílného boxu „The Omni Series“, na kterém jsou opět k mání především raritní verze dříve vydaného materiálu.

Na 28. října 2014 Lanois přichystal vydání sólového alba „Flesh and Machine“ na němž částečně vychází z tradic klasických ambientních alb s Brianem Eno, vlastní tvorby, ale také testuje krajní možnosti sonického zvuku. Navíc, Daniel Lanois se nově rozhodl spojit zvukovou stopu z nového alba s tvorbou mladých filmařů, z čehož vznikne poměrně zajímavý audiovizuální projekt

V září 2016 má preméru instrumentální album Goodbye to Language (2016, REDFLORRECORDS/Anti-) nahrané ve spolupráci s kytaristou Rocco Delucou, který se již podílel na předchozím CD.

Stejně, jako na vysoce ceněném kompletu Belladonna (2005, Anti-), Daniel hraje na svůj nejoblíbenější nástroj steel slide kytaru, zatím co Rocco ho doprovází na její menší variantě lap steel.

Autor

mingus

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..