Naposledy aktualizováno: 27.11.2020

Strhující projev tria saxofonisty Jamese Brandona Lewise na albu No Filter (2017, BNS Sessions) připomíná dravou freejazzovou řeku, do níž se navíc vlily soulové a rhythm’n’bluesové přítoky. Cestou do údolí s sebou strhává hip hopové kameny coby pevný, a v dnešním jazzu vyhledávaný, rytmický podklad.
Mohutné Lewisovy tenorsaxofonové „plachty“ mohou připomínat interpretační přístup nejenom Pharaoha Sanderse, ale také Johna Coltranea. Milovníci Zappova období, vymezeného přibližně alby Zoot Allures a Sheik Yerbouti, nejspíše bez problémů odpřisáhnou možnou spřízněnost – valivé baskytary Lukea Stewarta a důrazných bicích Warrena Trae Crudupa III v úvodní Say What nebo v Zen – s legendární Mistrovou nejrockovější rytmikou Patrick O’Hearn a Terry Bozzio.
Titulní No Filter, uhnětená z podobného rytmického těsta, přidává do kadlubu chutí pořádnou porci funku. Lewis s nadšením využívá přirozeného nadání svých spoluhráčů pro groove. Během improvizovaného sóla je opakovaně vehementně zve ke spolupráci díky klasickému formátu „zvolání a odpovědi“. V závěru se vyznává: „Jestli mi Pánbůh seslal tyhle melodie, musí být slyšet.“

Mladší generace uslyší v tvorbě Lewisova tria vliv nahrávek A Tribe Called Quest nebo Public Enemy. Právě inspirace nejlepšími snímky East Coast hip hopu se potvrdí v Y’all Slept s hostujícími MC P.So the Earth Tone Kingem a kytaristou Antonym Pirogem. Lewis se v ní zároveň asi nejzřetelněji přihlásil ke svým gospelovým kořenům. Saxofonové sólo postupně přetváří v melancholickou jazzovou tryznu. Opravdu vítaný a nesmírně příjemný kontrast k jinak převládající nespoutané muzikantské palbě.
V nebývalém nasazení pokračují v Raise Up Off Me. Středobodem melodie je urputně hraný motiv, podaný téměř výhradně saxofonovým unisonem. Výsledkem je hluboce osobní a vášnivé vyjádření.
S návratem Pirogovy kytary – a účasti zpěváka Nicolase Ryana Ganta, známém nejenom v rodném Harlemu pod přezdívkou „Ghettofalsetto“ – získala závěrečná Bittersweet tajemně konejšivý účinek. Nádherné potvrzení, že si kapela uvědomuje své hudební dědictví a ujištění, že bude pokračovat v hledání svého místa v neustále se vyvíjející genezi černé hudby.
No Filter je především báječné album od výtečného saxofonisty. Podobně, jako Jamesovi slavní předchůdci, v pro jazzový vývoj klíčových šedesátých letech, či jeho generační souputníci, se ani Lewis nenechává spoutat a ovlivnit jediným žánrem. Vybírá si, z bohaté nabídky stylových chutí a zvuků, co sám uzná za vhodné. Zároveň neopomene klást důraz na duchovní směřování své hudby a lpí na tvůrčí svobodě.
Ukázky:
Say What
– https://youtu.be/rD-fiGnCeSs
Bittersweet
– https://youtu.be/HYx7ZEbsbT4
Y’all Slept
– https://youtu.be/p-DaueEbmbQ
No Filter
– https://youtu.be/I3iQbOjBl5k
James Brandon Lewis Trio: No Filter
Label: BNS Sessions – BNS 032
Format: CD, Album
Country: USA & Canada
Released: 2017
Genre: Jazz
Style: Free Jazz
Tracklist
1/ Say What
2/ No Filter
3/ Y’all Slept ft. Antony Pirog, P.So the Earth Tone King
4/ Raise Up Off Me
5/ Zen
6/ Bittersweet ft. Nicolas Ryan Gant, Antony Pirog
Credits:
James Brandon Lewis: saxophone
Luke Stewart: bass
Warren Trae Crudup III: drums
Guests:
Anthony Pirog: guitar
Nicholas Ryan Gant: vocals
MC P.SO the Earth Tone King: rap