Naposledy aktualizováno: 27.3.2019
Anglický výtvarník a ilustrátor Andy Johnson, známý pod přezdívkou Andy Dog (6. 1. 1959 – 18. 1. 2016, narozen jako Andrew Johnson), byl bratrem Matta Johnsona, frontmana a zakladatele britské rockové kapely The The, pro níž v letech 1981 – 1993 navrhl obaly většiny vydaných hudebních nosičů.
nadšený obdivovatel francouzské výtvarnické skupiny Bazooka
Andy Dog Johnson byl členem postpunkové kapely Camera 3 a občas se objevil coby host na koncertech skupiny Crass, jež povstala z londýnské anarchistické komunity.
Vystudoval malířství na londýnské Camberwell College ve třídě vedené známým ilustrátorem dětských knížek Charlesem Keepingem, jenž mj. vyzdobil souborné vydání děl Charlese Dickense pro nakladatelství Folio Society.
Byl nadšeným obdivovatelem francouzské výtvarnické skupiny z města Rouen, skrývající se pod názvem Bazooka. Členové sdružení Kiki Picasso, Loulou Picasso, Lulu Larsen, Olivia Clavel, Jean Rouzaud, Bernard Vidal a také Philippe Bailly přišli v polovině sedmdesátých let se zcela novým pojetím estetiky. Navázali na Dadaismus a americké komiksové malíře. Vydávali několik vlastních časopisů. Jedním z nich byl i Le Regard Moderne.
Navrhl výtvarné řešení obalů post punkových LP desek
V průběhu studií spolupracoval s několika komiksovými magazíny. Od roku 1981 se jako grafik připojil k hudebnímu labelu Some Bizzare Records, pro nějž připravil zcela novátorské výtvarné řešení obalů jejich gramofonových desek.
Pozoruhodné nezávislé vydavatelství založil teprve devatenáctiletý Stevo Pearce. Zaměřil se na vydávání nahrávek neznámých začínajících undergroundových kapel. Několik z nich se později proslavily a dodnes patří mezi uznávané špičky electronic, industrial a alternativní scény. Připomeňme si alespoň jména jako Depeche Mode, Soft Cell, The The, Einstürzende Neubauten nebo Test Dept.
Melancholie a utrpení
Andyho ilustrace jsou na první pohled snadno rozeznatelné. Převažují melancholická témata s utrápenými grimasami postav obklopených tmavě laděným pozadím.
Výtvarně navazoval a inspiraci čerpal z tvorby britských neoromantických malířů meziválečné a poválečné generace (mj. Keith Vaughan, Michael Ayrton, Robert MacBryde a řada dalších).
Společným znakem jejich děl jsou ostře zvýrazněné kontury postav v meditativních pózách, které na jiných obrazech střídají jejich skličující surrealistická alter ega.
Nakaž mě láskou
Jednou z nejvíce šokujících Dogových kreseb byl Masturbující Ďábel použitý na přebalu singlu Infected ze stejnojmenného alba z roku 1986. Tématem písně je slogan „Infect Me With Your Love“ jako reakce na vrcholící dopady první vlny onemocnění AIDS ve světě.
Ďábel se ukázal být těžkým soustem pro obchodní a distribuční síť s hudebními nosiči. Původní necenzurovaná verze se dočkala grafické úpravy a výřez postavě ponechal pouze hlavu…
Statečný boj s rakovinou
Andyho bratr Matt zveřejnil v lednu 2016 několik informací o jeho statečném boji s rakovinou. Lékaři mu diagnostikovali agresivní formu zhoubného nádoru na mozku v týdnu, kdy se narodil jeho synovec. Prognóza zněla strašlivě – zbývá Vám maximálně půl roku života!
Andy se smrtelným onemocněním statečně bojoval dva roky. Dokonce mu vrátili řidičské oprávnění. Navíc si koupil nový bicykl a začal na něm jezdit. Bratři začali spřádat plány na vydání knihy s Dogovými ilustracemi…
Matt se později vyznal, jak bratra obdivoval za statečnost, s jakou se prognóze lékařů vzepřel. Andy mu s jemu vlastní nadsázkou odpověděl: „Statečnost a kuráž nemají s mým přístupem k onemocnění nic společného. Zdraví lidé se můžou v mezních situacích rozhodnout a podle toho jednají. Mně ale nezbývá nic jiného, než se s tím vším nějak vyrovnat.“
Love is Stronger Than Death – https://youtu.be/lo0cZRaZs6c
Kingdom of Rain – https://youtu.be/ik3Dj6_RUWI
Infected – https://youtu.be/tx-cglxj3II