John Lennon, a co se dělo po jeho odchodu aneb z Mingusových vzpomínek

Naposledy aktualizováno: 2.1.2017

John Lennon
John Lennon

Vzpomínky na dny, kdy byl dva měsíce po svých čtyřicátých narozeninách zastřelen bývalý člen The Beatles, zpěvák, skladatel, textař, kytarista, pianista, autor několika vydaných knih, objekt zájmu CIA a mírový aktivista John Lennon (9. 10. 1940 – 8. 12. 1980, narozen jako John Winston Lennon).

Beatles se již nikdy nedají dohromady
Poslední fotografie Johnna Lennona
Poslední fotografie Johnna Lennona

Nejsem profesionální davová plačka a smrt známých lidí, byť se o jejich osudy zajímám, ve mně nevyvolává potřebu veřejně deklarovat smutek.

Zprávu o zbytečné a tragické Lennonově smrti jsem poprvé slyšel z vysílání BBC. Tehdy mě napadlo jediné – že se Beatles již nikdy nedají dohromady.

Mrazivý normalizační rok 1980

Vyrazil jsem do školy a nějak podvědomě, možná i z určitého klackovství, odpovídající mé probíhající uhrovité pubertě a nastupujícímu zájmu o punk, jsem pozoroval reakce spolužáků.

Chodil jsem do Déčka. To byl opravdu zvláštní výběr „typanů“. O sportu a muzice se s nimi nedalo vůbec bavit. Deficit jsem si vynahrazoval u spolužáků z jiných tříd a ročníků.

Někteří z Déčáků se do té doby projevovali především snahou o urychlený vstup do SSM (komunistická přípravka mladých zapálených komsomolců). Jedna z nich, jakási Jana Umlaufová, ovšem všechny trumfla.

Požádala si v necelých šestnácti letech (ano, sweet little sixteen) o členství ve Svazu československo-sovětského přátelství, čímž asi nejvíce vyrazila dech naší ruštinářce Jévě Františkovně Moravcové.

Já jsem měl Evu Moravcovou poměrně rád. Snažila se u nás podnítit zájem o klasickou ruskou literaturu devatenáctého století. Obšírně nás uvedla do světa spisovatelských osobností jako byli Gogol, Turgeněv nebo L. N. Tolstoj.

A do toho všeho ten šílenec Chapman zastřelil Lennona.

John Lennon v době vydání alba Imagine (1971)
John Lennon v době vydání alba Imagine (1971)

Třídní svazáci ožili. Začali se o Johnovi a Beatles „zasvěceně“ vybavovat. Nevzpomínám si, kdo z nich zapálil svíčku. V dalších dnech se ve třídě objevovala elpíčka s jeho hudbou a chudák John Lennon se stal předmětem kultu a oplakávání.

Dokonce došlo k tomu, že se na hodině češtiny přehrálo několik písniček z beatlesáckého červeného výběru.  Češtinářka Saša Cikhartová, pamětnice zlatých šedesátých, to opatrně komentovala slovy: „To je jak před několika lety, když jsme tu všichni beatlesovali…

Na letenské burze raketově vzrostl zájem o Lennonovu novinkovou LP desku Double Fantasy. Do té doby byla přijímána s velkými rozpaky a kupovali ji spíše postarší Johnovi věrní hudební fandové.

Najednou si ji odnášeli domů v podpaží i lidé, chodící po letenských chodníčcích obuti ve špičatých botkách, oblečeni do kratičkých bundiček a vypasovaných jeansů značky Pace.

Tihle obchodníčci se vším, co socík nenabízel, před tím jeli v prodeji, a případné směně, nejrůznějších výběrových Disco-Hits alb či dvojalb s hudbou z úspěšných filmových trháků Pomáda a Horečka sobotní noci.

Zpráva o smrti Johna Lennona v New York Postu
Zpráva o smrti Johna Lennona v New York Postu

Snad si mnozí z nás připomenou život a hudbu Johna Lennona, a především jeho zbytečnou předčasnou smrt, s náležitou pietou a bez okázalého oplakávání.

Dnes a denně jsme zahlcováni zprávami o smrti stovek lidí v probíhajících válečných konfliktech. Nevinní jsou vražděni ze zbraní v rukách vyšinutých šílenců.

Je to podobný osud, jaký potkal liverpoolského rodáka Johna Winstona Lennona, který byl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století jedním ze symbolů snahy o mír. Paradoxně, v posledních letech svého muzikantsky plodného života se stáhl do soukromí a žil především pro rodinu.

Vymaní se někdy lidský rod ze zbytečného násilí?

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..