Naposledy aktualizováno: 25.6.2019
Za osm let existence se kapela The Boom Yeh vypracovala mezi nejzajímavější představitele londýnské funkové scény.
vroucí multižánrový kotel
The Boom Yeh přitáhli již od prvních klubových vystoupení pozornost laické i odborné veřejnosti. Vedle závanu atmosféry amerického P-Funku a ostrovního Brit-Funku sedmdesátých let uhranuli přirozenou hráčskou vitalitou, v poslední době stále méně vídanou ochotou improvizovat a především stoprocentní vírou ve vlastní hudební cestu.
Rozhlasový DJ Craig Charles na jejich adresu řekl: „Boom Yeh hrají s úžasným groovem, za tím si stoprocentně stojím.“ Další poklona se objevila na stránkách magazínu Blues And Soul: „Jejich výrazné groovy vás hluboce zasáhnou. Je v nich obrovská síla, v níž se propojilo to nejlepší z jazzu, funku, rocku a afrobeatu.“
Vznikli v roce 2011 coby společné dítě skladatele a kytaristy Jona Speedyho a aranžéra a saxofonisty Iana Baileyho. Původní název Jon Speedy Band záhy nahradili za ten současný. Zpočátku několikrát vystoupili se zpěvákem Abdulem Shyllonem.
V jejich multižánrovém kotli vře řada přísad. Nechybí řízné funkové groovy se západoafrickými polyrytmy a gruntovní basová linka inspirovaná Bootsym Collinsem. Přimíchali nemalé množství fusion, soulu a latiny. Nezapomněli ani na stopové množství afrobeatu, afrofunku nebo disco music.
Výheň doběla rozpalují Speedyho hybné kytarové riffy a důrazná rytmika; hrající v aktuálním složení Carl Hudson (klávesy), Matteo Grassi (basa) a Mike Horne (bicí). Do toho skvěle zapadají vášnivé výpady dechové sekce tvořené Baileyho altsaxofonem, pozounem Toma Whitea a barytonsaxofonem Paula Silvera.
netrpělivé čekání v londýnském hideaway na další studiové album
V říjnu 2013 jim vychází první řadové album Reverberations To Constellations (Cosmosium Records). Se Speedym a Bailyem na něm hráli trombonista Nick Mill, baskytarista Dan Swain a bubeník Jimmy Norden.
Zbytek studiové sestavy tvořili hostující zpěvačky (Aina Roxx, Zena Edwards, Helen McDonald), hráči na dechové nástroje (Paul Silver, Paul Jordanous, Malcolm Strachan) a perkusionisté (Steve Abunab, Sam Alexander).
Kapela na debutu potvrdila, že se s ní musí počítat. K nejlepším snímkům patří především zpívaná Give Me What I Want a také Mushana s Jonovými ukázkovými kytarovými eskapádami.
O necelé dva roky později se objeví vinylová dvanáctipalcová EP deska Darkstar (2015, Unit 8 Records). V té době do kapely skvěle zapadli Matteo Grassi (basa), Jozef Berk (perkuse), Paul Silver (barytonsaxofon) a Carl Hudson (klávesy).
Mezi vybranými pěti snímky byly dvě verze skladby Turn It Up. Ta se stala velkým tanečním hitem a nechyběla na play-listu řady disc-jockeyů. Kapela se v té době dostala do pravidelného vysílání nejenom na rozhlasové stanici BBC Radio 6, ale i na digitálně šířeném programu Jazz FM. Zároveň se ocitá v hledáčku redaktorů časopisu Blues And Soul.
V listopadu 2016 The Boom Yeh nabídnou prostřednictvím streamovacích služeb Spotify, iTunes a SoundCloud koncertní záznam Live At Hideaway London.
Vznikl v hudebním klubu Hideaway ležícím ve čtvrti Streatham na jižním okraji Londýna. Díky odvážné dramaturgii se podnik během pár let vypracoval mezi prestižní ostrovní koncertní scény.
Vedle zavedených seskupení pravidelně uvádí zajímavé začínající partičky. Vstupné se pohybuje mezi £10 – £20. Rozhodně nebudete litovat, pokud tam zavítáte.
V současné době The Boom Yeh finišují s přípravnými pracemi na dalším řadovém studiovém albu. Nový repertoár již představili na větších koncertních akcích, jako jsou EFG London Jazz Festival nebo Manchester Jazz Festival.
Stay tuned!
Ukázky:
Turn It Up
– https://youtu.be/GDve-xqyJks
Mushana live@ Unit 8 Recording Studios
– https://youtu.be/vcVYFRV8aOA
Live Showreel (2016)
– https://youtu.be/-2acvGeFYcs