Merl Saunders, psychedelicrockový mistr hry na Hammond B3

Naposledy aktualizováno: 20.6.2017

Merl Saunders
Merl Saunders

Merl Saunders (14.2.1934 – 24.10.2008) byl výborný hráč na Hammond Organ B3. Profesionálně na ně hrál již ve třinácti letech. Inspiroval jej varhaník Jimmy Smith. Na začátku šesté dekády minulého století jej nejdříve angažuje vibrafonista Lionel Hampton a později zpěvák Billy Williams. Pozvánky ke spolupráci přichází i od Milese Davise, B.B. Kinga, Bonnie RaittPaula Butterfielda.

Merl si založí vlastní jazzové trio s Eddie MooremJimmy Danielsem. Na konci šedesátých let pracuje v New Yorku, kde působí jako kapelník na Broadwayi. Zde se také setkává s talentovaným bubeníkem Billym Cobhamem a pomůže mu získat jedno z prvních profesionálních angažmá.

Na začátku sedmdesátých let se stěhuje zpět do Kalifornie a spolupracuje s kytaristou Mikem Bloomfieldem, který ho seznámí s frontmanem Grateful Dead, kytaristou Jerrym Garciou. Saunders se podílí na výborném koncertním albu Grateful Dead z roku 1971.

V letech 1972 až 1973 spolupráce Saunders-Garcia pokračuje na dvou studiových albech a jednom koncertním záznamu. Členy jejich skupiny jsou kytarista Tom Fogerty, bubeník Bill Vitt a baskytarista John Kahn. Billyho Vita později nahradí Ron Tutt.

V následujících desetiletích Merl Saunders nahrává a koncertuje s nejrůznějšími sestavami. V roce 1984 se přidává ke kapele The Dinosaurs, která je jakýmsi all-star výběrem bývalých hvězd sanfranciské acidrockové scény.

Merl Saunders: Blues From The Rainforest: A Musical Suite (1990, Sumertone)
Merl Saunders: Blues From The Rainforest: A Musical Suite (1990, Sumertone)

Na začátku devadesátých let si založí vlastní label Sumertone Records, na kterém postupně znovu vychází většina jeho dřívějšího sólového materiálu.

Mezi nejúspěšnější nahrávky patří další společné album s Jerrym Garciou Blues From the Rainforest: A Musical Suite (1990), které pronikne až do TOP 5 žebříčku časopisu Billboard.

Merl je muzikantsky aktivní až do 2002, kdy musí čelit záchvatu mrtvice. Dalších šest let žije v péči rodiny a svého syna, baskytaristy Tonyho.

Umírá v dubnu 2008.

Ukázky:

Merl Saunders/Jerry Garcia – Mystery Train – https://youtu.be/tGroeYzeWyk

Merl Sanuders and his Funky Friends – http://youtu.be/slBSSOBJmbQ

Merl Saunders with Deep Banana Blackout – http://youtu.be/-Is1j_8uGxw

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..