Sonny Curtis, I Fought The Law, deklarace rock’n’rollového rebelství

Naposledy aktualizováno: 25.8.2017

Sonny Curtis

Výborný rock’n’rollový kytarista a úspěšný autor více jak pěti set písní Sonny Curtis (9.5.1937) se narodil v Meadow, městě ležícím v západním Texasu, kde byla hudba jedinou příležitostí, jak se zabavit.

Na startu hudební kariéry měl tak malou ruku, že prsty nedosáhl na všech šest strun

Sonny Curtis složil jednu z prvních deklarací rock’n’rollového rebelství I Fought The Law. Nejdříve vyšla v roce 1960 na singlu kapely The Crickets. Kdyby Sonny Curtis nenapsal již nikdy nic jiného, tahle hymna odporu mladých proti konvencím mu zajistila doživotní popřední místo v pantheonu rockových autorů.

Proslavili ji v roce 1965 texasští Bobby Fuller Four, o čtrnáct let později ji vydali na singlu angličtí punkoví levičáci The Clash.

První kytarové krůčky udělal po vzoru starších bratrů PetaDeana. Tehdy měl tak malou ruku, že prsty nedosáhl na všech šest strun a musel hrát jen na vrchní čtyři. Bratři společně debutovali v nedalekém Lubbocku, městě patřícího do bájného území Llana Estacada (milovníci knížek bratra Karla Maye budou jistě vědět).

Sonnyho věhlas zpěváka a kytaristy rostl s každým dalším vystoupením. Jako čtrnáctiletý hraje v lubbockém rozhlasovém pořadu vysílaném na krátkovlnné stanici KSEL. Do televizního vysílání na KDUV pronikne jako sedmnáctiletý teenager.

Spoluhráč Buddyho Hollyho a propagátor kytary fender stratocaster
Buddy and the Two Tones

Po ukončení studia na střední škole se stává členem nashvillské kapely Buddy and the Two Tones, později známých jako Three Tunes.  Doprovázejí rock’n’rollového pionýra Buddyho Hollyho při prvním nahrávání pro Decca Records v červenci 1956. Holly si později založí vlastní The Crickets.

Sonnyho sólová kytara zní na Hollyho raných nahrávkách. Pro řadu fanoušků možná nejlepších a nejautentičtějších – Blue DaysBlack Nights, Love Me, Ting-A-Ling, That’ll Be The Day a na Rock Around With Ollie Vee, jejímž je autorem.

Holly i Curtis hráli jako první rock’n’rolloví kytaristé na značku Fender Stratocaster. Sonnyho ovládání legendárního Strata stále přitahuje zástupy rock’n’rollových fanoušků, který nejlépe vyjádřila zpěvačka Nancy Griffith slovy: „Od těch dob nikdo nehrál na Stratocastera tak, jako Buddy Holly nebo Sonny Curtis. Možná to bylo tou západotexaskou špínou, co měli za nehty, že hráli tak báječně.

Přesun do hudebního studia a do tábora Country and western

V dalších letech se věnuje především studiové práci. Nahrává a koncertuje s country-popovou hvězdou Slimem Whitmanem a rockabilly zpěvákem Buddym Knoxem (tomu mj. napíše hit Gypsy Man).

Vyraží také na šňůru Philip Morris Country Music Show, jejímiž členy jsou Carl Smith, Red SovineGoldie Hill. Vedle těchto závazků podepíše smlouvu na vlastní sólovou produkci u DOT Records. Na jejím základě vychází singly Wrong Again/Laughning StockPretty Girl/Willie Mae Jones.

Sonny Curtis se svým oblíbeným Fender Stratocaster
Sonny Curtis se svým oblíbeným Fender Stratocaster

Krátce po Hollyho tragické smrti dostává nabídku na místo zpěváka a sólového kytaristy od členů The Crickets, bubeníka Jerryho Allisona a baskytaristy Joe B. Maudlina.

Kapelu tehdy řídil manažer Norman Petty a osiřelá rytmika stále bydlela v Lubbocku. První společné snímky vychází na singlu Baby My Heart/More Than I Can SayCoral Records.

O The Crickets poté není dlouhou dobu nic slyšet. Neočekávaně se objeví v květnu 1960, coby anonymní doprovodná kapela Everly Brothers na jejich britském turné. Na konci roku dostává povolávací rozkaz do U.S. Army a slouží na základnách v Evropě. Ve Francii napíše pro Everly Brothers alespoň velký hit Walk Right Back.

Specializace na reklamní znělky

Z armády odchází v roce 1965 a soustředí se především na skládání nových písniček. Současně se stává vyhledávaným autorem krátkých hudebních znělek pro rozhlasové a televizní reklamy firem, jako jsou McDonald’s, Buick, Western Airlines, Honda nebo Bell Telephone. Vedle toho napíše populární píseň Love Is All Around pro Mary Tyler Moore Show.

Od roku 1976 směřuje ke country music a mj. pět let jezdí na turné s Waylonem Jenningsem. Tím se nám natrvalo ztrácí ze zorného zájmového pole a na tomto místě můžeme naše putování za jedním významným rock’n’rollovým pionýrem bez výčitek svědomí ukončit…

Ukázky:

Buddy Holly: That’ll Be the Day (Decca version)
https://youtu.be/roje3bVZ27k
Buddy Holly: Blue Days & Black Nights
https://youtu.be/2kYhroLNZhA
Buddy Holly: Love Me https://youtu.be/UDPX8TutN90

The Crickets: I Fought The Law – https://youtu.be/4hw846vx_uk
Bobby Fuller Four: I Fought The Law – https://youtu.be/zT8xsCaDNa4
The Clash : I Fought the Law – https://youtu.be/2z1A4qnAd5U

Sonny Curtis: A Pretty Girl – https://youtu.be/OQUw-reqvI0

The Crickets: More Than I Can Say – https://youtu.be/LliEOpLQmGU
Mary Tyler Moore Show – Love Is All Around – https://youtu.be/kuuYvQsN-ak
Everly Brothers – Walk Right Back – https://youtu.be/oFOhimrLI-E

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..